הדור החדש של הספריות - טיפים לעיצוב ספריות במאה ה-21

כולנו זוכרים את הספריות הציבוריות מילדותנו. בדרך כלל היו אלה חללים צרים, מלאים בספרים מאובקים שהונחו על מדפים גבוהים מרצפה ועד תקרה, שביניהם נאלצנו ללכת על קצות האצבעות וללחוש מחשש לתגובת הספרנית.
בעשורים האחרונים, וביתר שאת בשנים האחרונות, תפקידן של הספריות, ויחד עם כך אופן הארגון והעיצוב שלהן, עובר תהליך שינוי מואץ, כדי להתאימן לצרכים ולדרישות של עידן המידע הדיגיטלי.
דיונים הנוגעים לשינויים בתפקידן של הספריות החלו כבר באמצע שנות ה-90, כאשר האינטרנט התחיל לשנות את העולם סביבנו. הדיונים נסובו סביב השאלה האם עדיין יש צורך בספריות, שכן כל המידע זמין כעת באינטרנט. מדוע שאנשים יבואו לספרייה כאשר הם יכולים לקבל את המידע שהם צריכים בכל זמן ומכל מחשב עם חיבור לאינטרנט?
כדי להתגבר על הקשיים הללו הגדירו הספריות במהירות חזון חדש לעצמן, תוך שאיפה להפוך עצמן לספריות היברידיות, שהן שילוב של ספרייה קונבנציונלית וספריית מידע דיגיטלית המאפשרת שלל פעילויות שונות בתוכה. ספריות מודרניות רוצות לספק שירותים חדשים, כך שהן כבר לא מתפקדות כמקום להשאלה ולקריאה בלבד, אלא גם כמקום לעבודה, למפגש ואפילו לבידור ולמשחק. הספרייה המודרנית מרחיבה את השירותים התרבותיים של העיר על ידי הענקת שטח פתוח ובחינם לקהילה, שיכול לשמש כמקום לפעילות אזרחית יצירתית.
השינויים הפונקציונאליים הללו ניכרים מאוד גם באופן עיצובן של הספריות. חללים ששימשו פעם אך ורק בעבור מדפים עמוסי ספרים מפנים את מקומם עבור השימושים החדשים של הספרייה – פינות עבודה למחשבים, נייחים וניידים, פינות ישיבה מרווחות לקריאה ולעיון בכתבי עת ובעיתונים ולעבודה ולמפגשים חברתיים, חללי מפגש לקבוצות לפעילויות שונות ואזורי פעילות לגיל הרך.
השימושים החדשים הרבים הללו דורשים כמובן התייחסות עיצובית שתאפשר יצירת אוריינטציה טובה בתוך הספרייה, הפרדה בין אזורים שקטים יותר לשקטים פחות, ויצירת סביבה מאתגרת, מוארת ומושכת עין - סביבה אשר תמשוך קהלים חדשים אולם לא תדיר את הקהל הוותיק מלהמשיך ולהגיע.
במספר ספריות שעיצבנו בסטודיו גריל אופנהיים בחודשים האחרונים ניסינו להקפיד על עיצוב קריא ונגיש, על שימוש בצבע להגדרת אזורים שונים בספרייה, כולל שימוש בגרפיקה דקורטיבית, על עיצוב של פינות ישיבה מיוחדות המאפשרות שלל מצבי מפגש, על שימוש מושכל בתאורה טבעית ומלאכותית ליצירת תחושת פתיחות, וכל זה לשם הפיכת הספרייה למקום בלתי אמצעי, המזמין את כולם ליהנות משירותיו.
הספריות ההיברידיות שאנו מתכננים שונות מאוד מהספריות הקלאסיות שהורגלנו אליהן. כדי להתאים את עצמן למאה ה-21 עוברות הספריות מהפך שקט, והופכות עצמן למרכז חשוב לקהילת התושבים סביבן, תוך שהן מאפשרות מגוון פעילויות חדשות, דיגיטליות וחומריות, וכך מצליחות לשמור על מעמדן ואף להגדיל את כמות המשתמשים. אנו מאמינים שעיצוב נכון של ספריות העתיד מהווה נדבך חשוב במהפכה זו, מסייע לספרייה למשוך קהל צעיר והופך אותה לנגישה.

#ספריות #ביתהשחמט #ספריה

פוסטים נבחרים
פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש תגיות
No tags yet.